Szkarlatyna (Płonica) - choroba zakaźna

Szkarlatyna to choroba najczęściej atakująca bardzo młode osoby oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Zakażenie bakterią paciorkowca z grupy A, inaczej płonica jest schorzeniem zakaźnym i polega na wytworzeniu przez bakterię toksyny atakującej organizm dziecka.
W okresie międzywojennym płonica była wyrokiem, miała bardzo ciężki przebieg i była trudna do wyleczenia. Aż 25-krotnie zmniejszyła się umieralność na szkarlatynę. Dziś mamy 99% na całkowite wyleczenie choroby i powrót do stanu przed zachorowaniem.
Skąd u dzieci bierze się szkarlatyna?
Źródłem problemu jest dorosły, u którego stwierdza się objawy zakażenia paciorkowcem oraz bycia nosicielem tej bakterii. Dziecko choruje wskutek przekazania bakterii drogą kropelkową bezpośrednio poprzez skórę lub gardło.
Objawy szkarlatyny
Początkowe stadium trwające do kilku dni nie daje widocznych objawów. Dopiero po okresie mniej więcej tygodnia bardzo szybko można zaobserwować niepokojące symptomy. Gorączka, ból brzucha oraz gardła, wymioty - typowe dla anginy objawy obserwowane są także przy płonicy. Typowy dla szkarlatyny jest "malinowy" język, powiększone węzły chłonne a także nietypowa wysypka występująca np. na plecach. Ciało dziecka obrazuje niebezpieczeństwo - rumień na twarzy jako efekt rozpalenia i wysoka gorączka są sztandarowymi objawami szkarlatyny.
Jeżeli płonica ma charakter ostry, wówczas występują takie schorzenia jak zaburzenia układu krążenia, zapalenie mięśnia sercowego, omdlenia, powiększenie narządów wewnętrznych (wątroby i śledziony).
Jeżeli doszło do zakażenia przez skórę - objawy są identyczne, jednak nie występują objawy wyglądające na anginę. Należy uważać na to, aby nie pomylić płonicy z różyczką, chorobą Kawasakiego, odrą, zakażeniem gronkowcem czy zespołem wstrząsu toksycznego. Sposoby leczenia tych chorób mogą być zupełnie inne, jak i same powody ich występowania.
Powikłania w wyniku płonicy
Do typowych powikłań można zaliczyć kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenia stawów, gorączkę reumatyczną, zapalenie ucha środkowego oraz zapalenie węzłów chłonnych.
Leczenie szkarlatyny
Choroba nie wymaga hospitalizacji. Antybiotyk stosowany przez okres 9-15 dni najczęściej całkowicie cofa objawy płonicy oraz ją leczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz